Masažas skirtas tik pasilepinti? Anaiptol!

????????????????????????????????????

Ko gero, daugeliui mūsų išgirdus žodį „masažas“ iš karto galvoje kyla atsipalaidavimo, ramybės, poilsio asociacijos. Tačiau masažas nėra tik relaksacija. Jo galia yra labai didelė! Tiesa, svarbu kokį specialistą renkatės – ar jis atlieka tik klasikinį masažą, ar segmentinį, ar sportinį, ar trigerinių taškų. Metodų yra ne vienas, tik juos reikia pasirinkti teisingai pagal poreikius.

 

Vienas jų yra trigerinių taškų – tai spazmuojančių raumenų – atpalaidavimas. Tiesa, šis masažas bus skausmingesnis, tačiau švelnus paglostymas Jums nepadės, jei turite įtemptų ir skausmingų raumenų zonų.

 

Kas tie trigeriniai taškai?
Trumpai sakant – tai raumens „mazgas“. Jis gali susidaryti bet kuriame minkštajame audinyje, sukeldamas diskomfortą ir skausmą. Tai bene didžiausia ilgalaikio raumenų skausmo priežastis, be to, sukelia nervų sistemos bei kitų minkštųjų audinių disfunkciją. Paprastai susidaro dėl:
• Raumens perkrovos (dėl ilgo, nepertraukiamo ar dažnai pasikartojančio judesio);
• Traumos ar mikrotraumos (dėl fizinių pratimų stokos, blogos laikysenos, nepakankamo vitaminų kiekio, miego sutrikimų, sąnarių problemų);
• Negatyvių psichologinių ir emocinių faktorių (baimė, pyktis, nerimas ar depresija).
Maža to, neretai skausmo priežastis būna visai ne ten, kur skauda. Pavyzdžiui, pertemptas sukamasis galvos raumuo turi įtakos galvos skausmams.
Susidarius trigerinių taškų įtampai atsiranda ne tik lėtinis raumenų skausmas, sumažėja judesių amplitudės, bet ir suprastėja miego bei gyvenimo kokybė.
Trigerinių taškų atpalaidavimas ypač rekomenduotinas tiems, kurių darbe kartojasi monotoniški judesiai; jaučiantiems nuolatinę įtampą ir stresą; sportuojantiems, kurie neatlieka kokybiškų tempimo pratimų pabaigoje treniruotės ar proporcingai nepaskirsto fizinio krūvio raumenims.

 

Kuo toks masažas gali būti naudingas ar netgi reikalingas sveikatai?
Jis gali padėti atpalaiduoti skausmingas raumenų vietas, panaikinti maudimus, diegimus, duriančius, veriančius skausmus. Masažas gali persipinti su manualine technika, o tai suteiks maksimalų atsipalaidavimą, skausmų pašalinimą. Jei maudimas ar skausmas dažnai jaučiamas pečių juostoje, tarpumentėje ar ties juosmeniu, rekomenduotina kreiptis į specialistą.

 

Kas paskiria masažą problemoms spręsti?
Paprastai žmogus pats nusprendžia, ar jam to reikia. Svarbiausia pasirinkti tinkamą specialistą. Tiesa, gydytojų priskiriami masažai atliekami poliklinikose ir neretai pacientai gali nusivilti. Tai –  suprantama, nes valdiškose įmonėse masažo specialistui tenka 3-4 žmonės per valandą. Todėl atlikti masažą profesionalai neretai neužtenka laiko. Tačiau tai – ne taisyklė. Svarbiausia, kad žmonės identifikuotų problemas, pasitartų su specialistais ir jaustų, kad pasirinktas metodas jiems iš tiesų padeda.

 

Kokiems žmonėms masažas visgi nerekomenduotinas?
Kiekvienas atvejis gali būti individualus, tačiau paprastai masažo kontraindikacijos taikomos žmonėms, kurie turi aukštą temperatūrą, pasireiškia ūmi ligos pradžia, kraujavimas ar polinkis kraujuoti, odos ar kitos grybelinės ligos, įvairios infekcijos, pūliniai, periferinių kraujagyslių aterosklerozė, lėtinis osteomielitas, įvairūs augliai iki operaciniame periode, pykinimas.

 

pagarbiai,

kineziterapeutė Toma Kreivėnaitė